b_250_250_16777215_00_images_porady_romax3000.jpgOferta Rothenberger to rozwiązania systemowe dla technologii obróbki rur. Z uwagi na coraz większy udział w rynku systemów zaciskanych (tworzywowych, a także metalowych), popularność urządzeń przeznaczonych do tego typu instalacji jest coraz większa. Coraz większa jest też świadomość użytkowników na temat produktów występujących na rynku. W tym krótkim opracowaniu przedstawiamy najważniejsze cechy flagowego urządzenia do zaciskania w aktualnej ofercie Rothenberger.

1. Czym więc jest zaciskanie i co to jest zaciskarka? – Zaciskanie to nic innego jak łączenie ze sobą rury z kształtką, natomiast zaciskarka to urządzenie za pomocą, którego łączymy te dwa elementy. Zaciskanie jest idealną alternatywą dla zgrzewania, lutowania, spawania, gwintowania i może nam znacząco skrócić czas pracy nawet do 50% (w zależności od średnicy zaciskanej kształtki)

2. Gdzie wykorzystujemy systemy zaciskowe? Osprzęt do zaciskania ma coraz szersze zastosowanie: od systemów tworzywowych (c.o., podłogówka) do coraz bardziej powszechnie stosowanych opartych na metalach (stal węglowa, nierdzewna, itp.).

3. Obecnie na rynku mamy kilka typów zaciskarek:

- ręczne (wykorzystujące siłę mięśni);
- z napędem elektromechanicznym;
- z napędem elektrohydraulicznym.

b_250_250_16777215_00_images_porady_ROMAX_3000_3.jpgWszystkie powyższe typy urządzeń mogą być stosowane do prawidłowego zaciskania rur. Jednak urządzenia oparte na zaawansowanej technologii elektrohydraulicznej dają największą pewność połączeń, nie wspominając o innych aspektach płynących z konstrukcji i możliwości naszych urządzeń. Urządzenia ręczne i elektromechaniczne potrzebują dodatkowej kontroli ze strony użytkownika, aby wykonywane połączenie było prawidłowe. Urządzenie elektrohydrauliczne, oparte na precyzyjnym mechanizmie wsparte zaawansowana automatyką daję nie tylko przewagę technologiczną, ale przede wszystkim większą dokładność wykonania połączeń i dużo większy komfort pracy. Automatyczny cykl pracy – odciąża użytkownika od kontroli trybu pracy w dwóch etapach: praca właściwa i cykl powrotny. W urządzeniach ROTHENBERGER cykl zaciskania jest w pełni automatyczny, nie wymagający dodatkowej kontroli i uwagi ze strony użytkownika.

Charakterystyka zaciskarki ROMAX 3000

LEKKA

Tylko 3,66kg - z akumulatorem Li-Ion, bez szczęki zaciskowej) dzięki zaawansowanej lekkiej konstrukcji. Optymalne rozmieszczenie podzespołów elektrohydraulicznej zaciskarki zapewniają zrównoważony rozkład jej ciężaru. Gwarancja ergonomicznej pracy, bez względu na pozycję

SZYBKA

b_250_250_16777215_00_images_porady_ROMAX_3000_Set_SV.jpgTylko 5 sekund trwa automatyczny cykl zaciskania. Mocny napęd gwarantuje optymalną szybkość pracy. Automatyczny proces zaciskania zapewnia powrót tłoka dopiero po osiągnięciu maksymalnej siły docisku, po czym urządzenie jest gotowe do dalszej pracy. Instalator nie musi
kontrolować procesu pracy zaciskarki – ta automatycznie wykonuje cykle, pozwalając monterowi skupić się na wykonywanej pracy.

NIEZAWODNA

20 000 zacisków – Zastosowanie najwyższej jakości materiałów w ROMAX 3000 umożliwia podwyższenie progu serwisowego do 20 000 zacisków. Wydłuża to nominalny czas pracy urządzenia pomiędzy przeglądami.

Constant Force Technology (CFT) zapewnia stałą siłę nacisku 32-34 kN. Parametr ten jest bardzo ważny z punktu widzenia powtarzalności optymalnej siły zacisku szczęki na zaciskaną kształtkę, w rezultacie zapewniając pewność zacisku połączenia. Parametr szczególnie istotny przy większych średnicach rura a także w sytuacjach zaciskania systemów metalowych. Pracując na instalacjach szczególnie odpowiedzialnych (gaz), stałą siła zacisku urządzenia gwarantuje niezawodność połączenia.

Duża wydajność akumulatora Li- Ion (18V/3Ah) umożliwia zwiększenie wydajności pracy do 160 zacisków (28mm stal nierdzewna) przy jednym naładowaniu. Szeroki zakres pracy w różnych temperaturach od -10°C do b_250_250_16777215_00_images_porady_ROMAX_3000_1.jpg60°C. Komfort pracy z akumulatorem w technice Li-Ion: możliwość ciągłej pracy dzięki ładowaniu bez efektu pamięci (można ładować akumulator nie do końca rozładowany i nie do pełnej mocy); daje to możliwość pracy właściwie bez przerwy.

SMUKŁA

Dzięki kompaktowej budowie praca w szachtach instalacyjnych i innych ekstremalnych rozmieszczeniach instalacji nie stanowi problemu. Dylemat co do wyboru zaciskarki na rynku od dziś jest już przeszłością. Romax 3000 jest prawdziwym talentem wśród standardowych urządzeń do łączenia rur o średnicach do 108 mm.

OŚWIETLENIE LED

Do ułatwienia pracy w każdej sytuacji i wykonania precyzyjnego zacisku, pracę w trudnych warunkach wspiera podświetlenie głowicy diodami LED. Innowacja ta nie występuje w żadnym modelu konkurencji.

Zaciskarka ROMAX 3000 - budowa

b_250_250_16777215_00_images_porady_romax-budowa.JPG

 

 

 

 

 

 

 


Dane techniczne zaciskarki ROMAX 3000:

• Ciężar: 3,66kg (bez szczęki),
• Wymiary: 445 x 125 x 75 mm,
• Napęd: elektro-hydrauliczny,
• Siła nacisku: od 32-34 kN,
• Zakres pracy: ø 12-108mm,
• Mocowanie szczęki: obrotowe w zakresie 270º,
• Akumulator: Li-Ion 18V/ 3Ah,
• Podświetlenie: diody LED,
• Temperatura pracy od -10ºC do 60ºC,
• Wytrzymałość baterii przy średnicach: do 160 zacisków (28mm stal nierdzewna),
do 90 zacisków (54mm stal nierdzewna).

Podsumowanie głównych cech i zalet zaciskarki Romax 3000:

1. Niewielka waga: tylko 3,66kg (z akumulatorem bez szczęki);
2. Wysoko wydajny akumulator Li-Ion 18V-3Ah, możliwość zrobienia do 160 zacisków;
3. Technologia CFT® - Constans Force Technology zapewnia stałą siłę nacisku 32kN dla 20 000 cykli zacisków;
4. Mocny napęd elektrohydrauliczny gwarantuje nam optymalną szybkość pracy, tylko 5 sek. trwa automatyczny cykl zaciskania;
5. Podświetlanie diodami LED;
6. Szeroki zakres pracy w różnych temperaturach od -10°C do 60°C;
7. Głowica obrotowa 270°;
8. Smukła i kompaktowa budowa; praca bardziej ergonomiczna niż zaciskarką pistoletową;
9. Szeroki zakres zaciskania złączek do maksymalnej średnicy ø 108 mm (w zależności
od systemu).