b_250_250_16777215_00_images_nowosci_rothenberger_rothenberger_ropuls.jpgJedną z nowości w ofercie firmy Rothenberger jest kolejna, trzecia już generacja urządzenia do płukania i uzdatniania instalacji Ropuls eDM.

Najnowsza wersja jest kolejną odsłoną pionierskiego w branży urządzenia, które spotyka się z coraz większym uznaniem i rosnącymi wymaganiami związanymi z prawidłową eksploatacją instalacji. Jedną z przesłanek generujących potrzebę stosowania Ropulsa są przepisy nakazujące cykliczne czyszczenie instalacji zgodnie z normami. Jedną z kluczowych jest konieczność płukania przewodów dla wody pitnej zgodnie z przepisem EN 804-6:2010 / DIN 1988-2.

W trakcie eksploatacji na ściankach instalacji i armatury powstają osady. Z relatywnie czystej wody potrafi wytrącić się osad i szlam, działający negatywnie na cały układ. Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na zachowanie czystości, a zarazem trwałości systemu jest płukanie specjalną mieszaniną powietrza i wody. Tego typu proces jest obecnie obowiązkowy przy uruchamianiu instalacji wody pitnej zgodnie z normą EN 804-6:2010. Wprowadzenie mieszaniny do układu powoduje zerwanie osadów. Taki efekt uzyskać można przy pomocy sprężarki płuczącej Ropuls. Ropuls to innowacyjne urządzenie do płukania i dezynfekcji za pomocą mieszaniny wody i powietrza zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami. Ta kompaktowa maszyna jest zasilana 230 V i składa się z kompresora z dużym zbiornikiem (9,5 l), systemu elektrozaworów oraz elektronicznego systemu sterowania. Nowa wersja Ropulsa eDM daje możliwość protokołowania procesu płukania za pomocą aplikacji dla systemów Android i Windows. Wersja eDM zapewnia jedyną na rynku bezprzewodową łączność za pomocą Bluetooth. Po zakończeniu procesu płukania możliwe jest formalne potwierdzenie tej czynności i zwieńczenie jej protokołem.

Ropulsem możemy płukać mechanicznie oraz chemicznie. Płukanie mechaniczne to działanie wody z powietrzem. Do urządzenia (po stronie wejścia) podaje się wodę z ujęcia – najczęściej za pomocą węży. Po stronie wyjścia za pomocą kolejnego węża podłącza się do płukanego układu, który należy podzielić na sekcje. Samo płukanie wykonuje się w układzie otwartym tj. należy zapewnić zrzut nieczystości, np. do kanalizacji.

Czyszczenie chemiczne musi być poprzedzone czyszczeniem mechanicznym. Zapewnia to najwyższą sprawność układu. Podczas procesu po stronie zasilania montuje się dodatkowo reduktor, który zapewnia odpowiednie ciśnienie robocze wody, zaś po stronie wyjścia należy zamontować dozownik RoClean, do którego podłączona zostaje butla ze środkiem chemicznym. Sprężarka dozuje środek chemiczny. W przypadku płynów Rothenberger należy stosować 1 litr czynnika na 100 l układu (pojemność układu można w prosty sposób policzyć). Po podaniu roztworu układ należy zamknąć i pozostawić na co najmniej godzinę. Dostępne są między innymi środki do usuwania osadów, dezynfekcji czy konserwacji. Każde czyszczenie chemiczne musi zostać zakończone czyszczeniem mechanicznym (w układzie otwartym) w celu usunięcia pozostałości chemikaliów. Płukanie i dezynfekcja są kluczem do zachowania najwyższych standardów jakościowych, a także do zapewnienia trwałości systemu zasilania w wodę. Cały proces jest prosty i możliwy do wykonania przez każdego instalatora. Nowa generacja Ropulsa eDM zaspokoi rosnące potrzeby każdego instalatora, który, sięgając po to urządzenie, rozszerza zakres swoich możliwości.

Artur Bogdański i Rafał Lebioda

www.rothenberger.pl