Odpowietrznik odpowietrznikowi nie równy.

Dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić tak niepozornemu, a jakże istotnemu elementowi jakim jest automatyczny odpowietrznik. Osoby związane z branżą mogą stwierdzić, że odpowietrznik, jaki jest każdy widzi i że w tym temacie powiedziano już wszystko. Niestety ze względu na to, że temat wydaje się właśnie tak błahy często popełniane są błędy, których konsekwencją jest niepoprawnie działająca instalacja.

Zacznijmy może od pytania, które bardzo często pojawia się podczas szkoleń, które jako dział techniczny firmy Caleffi mamy przyjemność prowadzić dla naszych klientów. Czym różni się maksymalne ciśnienie pracy od maksymalnego ciśnienia upustowego i dlaczego podawane są te dwie wartości ?

Maksymalne ciśnienie pracy to wartość, z którą dany odpowietrznik może pracować z punktu widzenia jego wytrzymałości. Maksymalne ciśnienie upustowe (Rys.1) natomiast, to wartość do której dany odpowietrznik pracuje optymalnie. Takie dwie cechy nie są przewidziane jedynie dla produktów firmy Caleffi, ale dotyczą wszystkich odpowietrzników oferowanych na rynku, a wynikają z budowy tych elementów. Dlaczego podajemy te dwie wartości? Ponieważ dla nas najważniejsze jest dostarczenie optymalnego rozwiązania spełniającego wymogi stawiane w konkretnej sytuacji. Cenimy sobie również jako firma transparentność, stąd chcemy, aby użytkownik naszego produktu dysponował pełną wiedzą na jego temat.

Kolejnym pytaniem, które często pada z ust naszych klientów to: dlaczego posiadamy tak dużo, tak różnych odpowietrzników w naszej ofercie? Czy nie wystarczyłby jeden?

Odpowiedź na to pytanie poniekąd już padła w tym tekście. Niestety nie wystarczy jeden. Jak już wspominałem wcześniej, naszym celem jest dostarczenie optymalnego rozwiązania dopasowanego do danej sytuacji, stąd aż 6 różnych serii odpowietrzników w naszym portfolio. Tak szeroki zakres wynika z naszego kilkudziesięcioletniego doświadczenia w dostarczaniu elementów przeznaczonych dla instalacji sanitarnych i grzewczych, a co za tym idzie wielu ciekawych zagadnień, z którymi musieli się zmierzyć nasi inżynierowie z centrum badań i rozwoju CUBOROSSO.

Różnice pomiędzy zastosowaniem 3 różnych odpowietrzników postaram się przedstawić na przykładzie serii Maxcal, DiscalAir oraz Robocal.

1.Robocal (Rys2):

- budowa: swobodny pływak zabezpieczony przed drganiami, „suchy” element zamykający;

- specyfikacja techniczna: medium woda i roztwory glikolu (30 %), maks. ciśnienie upustowe 4 i 6 bar,

maksymalna temperatura pracy 110 °C  i 115 °C

-  zastosowanie: wewnętrzne instalacje grzewcze i chłodnicze;

- miejsce montażu: w budynku, zakończenia pionów, zmiany kierunku instalacji, rozdzielacze ogrzewania;


2. DiscalAir (Rys.3)

- budowa: pływak z dźwignią zamocowany na prowadnicy, powiększona komora gromadzenia powietrza

- specyfikacja techniczna: medium woda i roztwory glikolu (50 %), maks. ciśnienie upustowe 10 bar,

maksymalna temperatura pracy 110 °C

-  zastosowanie : wewnętrzne instalacje grzewcze i chłodnicze, instalacje wody użytkowej;

- miejsce montażu: w budynku, zbiorniki medium (np. bufory ciepła, zasobniki), miejsca gromadzenia się dużej ilości powietrza (np. wymienniki ciepła)

3. Maxcal (Rys.4)

- budowa: pływak w kształcie kuli wykonany ze stali nierdzewnej, upust powietrza zabezpieczony filtrem

- specyfikacja techniczna: medium woda i roztwory glikolu (50 %), maks. ciśnienie upustowe 6 bar,

temperatura pracy -20 - 120 °C

-  zastosowanie: instalacje grzewcze i chłodnicze,

- miejsce montażu: w budynku oraz na zewnątrz budynku, miejsca gromadzenia się dużej ilości powietrza (np. wymienniki ciepła, sprzęgła hydrauliczne)

 RYS. 4

Każdy z wyżej wymienionych elementów z definicji nazwiemy odpowietrznikiem pływakowym , a jednak różnice pomiędzy nimi są widoczne na pierwszy rzut oka. Posługując się nomenklaturą motoryzacyjną nawet Mercedesa trzeba dobrać do warunków w jakich chcemy jeździć. Nie polecam wybierać się delikatną konstrukcją w trudny błotnisty teren poza utwardzonym torem.  Jakie rozwiązanie wybierzemy przede wszystkim uzależnione jest od tego, gdzie ma być zastosowany dany produkt. Dzięki naszemu doświadczeniu nabytemu przez kilkadziesiąt lat w zakresie usuwania powietrza jesteśmy w stanie dobrać optymalne rozwiązanie dla każdej instalacji.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga ASK Caleffi: https://www.caleffi.com/poland/pl/blog, w którym nasi specjaliści dzielą się swoją wiedzą, odpowiadając na najczęstsze zadawane im pytania.